Doğru Aralıklarla Havuz Temizliği

Doğru Aralıklarla Havuz Temizliği

Havuzlar şehir yaşantısının ortasında bir nebze olsun rahatlamamıza olanak sağlayan en sevdiğimiz meskenlerden biridir. Bazılarımız sportif bir faaliyet olarak girer havuza, bazılarımız tatillerini taçlandırmak için, bazılarımız stres atmak için tercih eder. Ne sebeple olursa olsun herkes yüzmeyi sever. Herkesin kullandığı bu havuzların ne kadar hijyenik olduğu sorusu elbette herkesin aklına gelir. Yüzlerce kişinin girdiği bir havuzun hijyeni nasıl sağlanır, nasıl temizlenir, ne aralıklarla temizlenmelidir gibi konularda profesyonel bir temizlik firmasından yardım almanız önerilir.

Havuz Hijyeni ve Sağlık

Alanya temizlik ister yüzlerce kişinin kullandığı bir havuz isterse bireysel havuzunuz söz konusu olsun fark etmeksizin hijyen sağlanmasının şart olduğunu bilir. Havuzda oluşabilecek mikro bakteriyel oluşumlar sağlık açısından ciddi tehdit oluşturur. Dermatolojik sorunlara yok açabilecek alerjenler kaşıntı ve döküntü gibi sorunlara mantar ve çeşitli enfeksiyonlara yol açabilir. Bulaşıcı hastalıklar bu yolla bir diğer kişiye kolayca bulaşabilir. Yeterli hijyen sağlanmayan havuzlardan oluşacak diğer rahatsızlıklar, kulak enfeksiyonları, göz enfeksiyonları olarak sıralanabilir. Kolera, tifo benzeri bulaşıcı hastalıklar bu yolla çok rahat bir şekilde bulaşabilir. Özellikle çocukların ciltleri çok daha hassastır. Onların girdiği havuzlarında hijyeni göz ardı edilmemelidir.

Havuzlu İşletmeler

Havuzlu işletmeler, havuzun güvenliği açısından sürekli olarak tetkik edilirler. Havuz suyunun değişkenleri ve güvenliği hakkındaki bilgileri bildiri olarak havuz kullanıcılarının görebileceği bir noktada paylaşmak zorundadırlar. Genel halk sağlığı güvenliği söz konusu olduğundan devlet denetimi sağlanır. Böyle kurumların işinde profesyonel bir firmayla çalışmaları önerilir.

Doğru Aralıklarla Havuz Temizliği

Havuz Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Alanya temizlik firmaları havuz temizliği için gerekli önlemleri alır. Havuz temizliğinin önemli unsurlarından biri havuz suyu içerisinde yosun oluşmamasıdır. Suyun sertliği yani pH dengesi korunmalıdır. Su düzenli aralıklarla filtrelenmelidir. Havuz suyunun güvenliği için gerekli dezenfektanlar kullanılmalıdır.

Havuz Temizliğinde Hangi Maddeler Kullanılır?

  • Klor
  • Ozon
  • Ph düşürücü
  • Sıvı Topaklayıcı
  • Yosun Giderici

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

Havuz temizliği işlem basamaklarından öncelikle havuz suyunun sertliğinin belirlenmesi gerekir. Suyun pH değeri tespit edilir. pH düzenleyici madde ile suyun pH’nın 7 civarında olması sağlanır. pH değeri ayarlandıktan sonra tablet ya da toz halindeki klor havuz suyunun içine atılır. Suyun klorlanması işleminden sonra havuza 3-4 saat kadar girilmesi sakıncalıdır. Yosun giderici de havuza atılır ve suyun yosunlanması engellenir. Suyun berrak bir görünüm elde etmesi sağlık ve estetik açıdan önemlidir. Sıvı topaklayıcı madde ise sudaki çöplerin toparlanmasını sağlar. Filtreden geçmeyen çöplerin uzaklaştırılması bakımından önemlidir.

Havuz Temizliği Ne Sıklıkla Yapılır?

Alanya temizlik şirketleri başarılı bir havuz temizliği için geniş bir zamana yayılan düzenleyici programlar kılavuzluğunda temizlik hizmeti sağlar. Havuz temizliği suyu dezenfekte etmek ile bitmez. Suyun dezenfektasyonunu sağlamak kadar sıklığını ayarlamak da çok önemlidir. Havuz suyu üç günde bir değiştirilmelidir. Havuz temizliği haftalık, aylık ve yıllık temizlik programları oluşturularak takip edilmelidir. Sağlığın söz konusu olduğu bu temizlik işlemi en ince detaylar düşünülerek profesyonel ekip tarafından takip edilmelidir.