Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Halı temizliği her evde belirli dönemlerde mutlaka yapılması gereken temizlik işlemlerindendir.  Ev yaşantısının vazgeçilmez bir parçası olan halılar, ev içerisinde en çok kirlenen ve kazaya uğrayan eşyalardan biridir. Derinlemesine temizlemek için pek çok yöntem kullanılmaktadır. Zaman geçtikçe profesyonel bir şekilde bu işi yapan şirketlerin sayısı artmaktadır. Temizlikten fayda sağlayabilmek için halıların olabildiğince derinlemesine temizlenmesi gerekir.

Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı

Halı Temizliği Detayları

Halı temizliği ile ilgili olarak birçok farklı yöntem kullanılır. Ancak halının aşamalı olarak temizlenmesi ve halının kuruma aşamasına gelindiğinde olabildiğince havalandırılması, başarılı sonuçların alınmasını sağlar. Temizlik işlemi uygulanacak halının ilk olarak süpürge ile süpürülmesi ve üzerindeki toz ve havlardan arındırılması gerekir. Ardından halı su ile detaylı bir şekilde ıslatılmalıdır. Her halının özelliği ve dokusu farklı olduğu için tercih edilecek halı deterjanının da doğru seçilmesi gerekir. Tercih edilecek deterjan halıya yayıldıktan sonra halı bu deterjan ile köpürtülmeli ve halıya zarar vermeyecek bir fırça ile köpürtülmelidir.

Diplerine kadar deterjanın temas ettirilmesinin ardından durulama işlemine geçilebilir. Bu aşamada birçok farklı yan ürün de kullanılabilir. Halıya koku veren parfümlü sıvılar ve parlaklığını artıran sıvı deterjanlar bu aşamada önem arz eder. Profesyonel anlamda sonuç elde edilebilmesi için halının durulanma işleminin titizlik ile yapılması gerekir. Halıda sabun ve deterjan artığını kalması halının sertleşmesine ve dokusunun yıpranmasına sebebiyet verir. Halı dikkatlice ve özenli bir şekilde durulandıktan sonra temiz hava bölgesinde kurumaya bırakılmalıdır. Yeterince kuruduğundan emin olunduktan sonra halı kullanıma hazır hale gelir.

Halı Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Halıya Uygun Deterjan Seçimi Nasıl Yapılır?

Halı temizliği uygulamalarında kullanılan deterjanlar halının kalitesini devam ettirebilmek açısından önem taşır. Günümüzde halı anlamında sayısız çeşitten bahsetmek mümkündür. Halıların dokusuna uygun deterjanı tercih ederken halıların alt kısmında yer alan etiketlerden yararlanılabilir. Burada halıya ait bilgiler yer alır. Deterjan tercihinde de deterjanların arkasında yer alan içerikler bu etiketler ile karşılaştırılarak en uygun ürünün tercih edilmesi mümkün olur. Bu sayede halının kullanım ömrü artar ve temizlikten yüksek oranda fayda sağlanır.