İnşaat Sonrası Temizliğinde Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

İnşaat Sonrası Temizliğinde Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

İnşaat sonrası temizlik ve zemin temizliğinde belli hususlara dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde temizlik yapılacak alanın arındırılması oldukça zaman alacaktır. İnşaat temizliğinde temizlik yapılırken yukarıdaki kısımlar temizlendikten sonra zemin temizliği yapılmalıdır. Fayans temizliği yapılırken, harç ve beton parçaları çıkarıldıktan sonra, zemin temizliğine geçilmelidir. Zemin temizlendikten sonra yapılacak duvar temizliği, zeminin tekrar kirlenmesine sebep olacaktır. İkinci önemli husus da camların temizlenmesidir. İnşaat sonrası ilk temizlenecek kısımlar, cam ve pencere içleri olmalıdır.

İnşaat Artıklarının Temizliği

İnşaat sonrası temizlik ilk yapılacak, inşaata ait moloz ve harç parçalarının temizlenip, atılmasıdır. Bu moloz atıklar uzaklaştırıldıktan sonra, bina içi temizliğine başlanabilir. İnşaat bitiminde harçların temizliği oldukça zaman alacaktır. En çok harç artığı da pencere kenarları, camlar ve fayanslarda görülür. Buralardaki harçların çıkarılması için özel kimyasallardan yardım alınmalıdır. Bu kimyasallar, harçları yumuşatacak ve uygun aletlerle rahatlıkla çıkarılabilir. Ardından, bu bölgelerin temizlik işlemi gelir. En son yerlerin temizlenmesinin ardından, inşaat sonrası temizliği bitirilir. Aynı işi defalarca yapmamak adına, temizlik sıralamasının önemi büyüktür. Camlar ve yüksek kesimlerin ardından detaylı bir temizlik işlemi önerilir.

İnşaat Sonrası Temizliğinde Hangi Konulara Dikkat Edilmeli?

Temizlik Malzemelerinin Kullanımı

İnşaat sonrası temizlik temizliği için kullanılan malzemeler ve temizleyiciler belli özellikler içerir. Bu temizleyicilerde kuvvetli miktarda kimyasal bulunur. Rutin temizlikte sıklıkla kullanılması önerilmeyen bu maddeler, inşaat sonrasında bir defaya mahsus kullanılabilir. Çok fazla solunması, ciğerlere zarar verebilir. Kullanılan kimyasal içerikli temizleyicilerin cilde de zararı bulunur. Bu nedenle temizliği yapan kişinin mutlaka eldiven kullanması, gerekli olan durumlarda da maske takması önerilir. Ayrıca, küçük çocukların bulunduğu yerlerden uzak tutulması da emniyet açısından son derece önem taşımaktadır.

İnşaat Temizliğinde Uzman Desteği

İnşaat sonrasında yapılacak temizlik için, profesyonel destek önerilir. Evde oturacak olan kişi de elbette bu temizliği yapabilir. Konusunda tecrübesiz olan kişiler, bu temizliği çok uzun zaman dilimlerinde yapacaktır. Ayrıca, inşaat temizliğinde ne tür malzeme kullanacağını bilemediği için, etkili sonuçlar alamayabilir. İnşaat sonrası temizliğinde, konusunda uzman firmalardan yardım alınması, detaylı ve güvenilir temizlik için önerilen hususlardandır.