İş Yeri Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Neler?

İş Yeri Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Neler?

Ofis temizliği, çalışanların hijyeni için oldukça önemlidir. Temizlik, insan hayatında oldukça önemli bir yer kaplar. Toplu yaşam alanlarının temizliği ise ayrı bir önem taşır. Geçmişten günümüze temizlik hep önemli olmuş, çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Yaşam alanının temizliği hem hijyen sağlayarak mikroplardan hastalıklardan koruyacak hem de fresh bir ortam ruha iyi gelecektir. Temiz bir ortam konsantrasyonu kolaylaştıracak yazın sıcaktan üreyen bakterilerden, kışın havasız kapalı kalan ortamlardaki mikroplardan koruyacaktır. Çalışanların sağlığı için ofislerde temizlik düzenli şekilde yapılmalı ihmal edilmemelidir.

İş Yeri Temizliği Nasıl Yapılır?

Ofis temizliği her ortam için gereklidir. Toplu yaşam alanı olduğu için, hiçbir yer atlanmadan dip köşe büyük bir titizlikle temizlenmelidir. Toplu alanlar, mikrop, bakteri gibi hastalık sebeplerinin hızla üremesini kolaylaştırır ve sonuçları da daha büyük olur. Bundan sebep, iş yerlerinde temizliğe önem verilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gerekenler; küllük ve çöp kutuları boşaltılmalı, masa ve duvardaki  tabloların tozları alınmalı, camlar silinmeli, avizeler lambalar silinmeli, masa üzerindeki cihazlar temizlenmeli, varsa halı ve yolluklar vakumlu bir süpürgeyle çekilmeli, daha sonra uygun kimyasallarla yerler paspas yapılmalıdır. Son olarak kontrolden geçirilmelidir.

Ofis Temizliğinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ofis temizliği günlük haftalık ve aylık periyotlarla yapılmalıdır. Günlük temizlikte tuvaletlerdeki çöp kovaları boşaltılmalı, banyo tuvalet anti bakteriyel ürünlerle temizlenmelidir. Antibakteriyel ürünler, kötü koku, mikrop ve bakteri oluşumunu, hastalıkların bulaşmasını engelleyecektir. Yerler her gün paspas yapılmalı, çalışma masalarının, kullanılan cihazların sandalyelerin, koltukların tozları alınmalıdır. Haftalık temizlikte cam temizliği, lamba ve avizelerin temizliği yapılmalıdır. Aylık temizlikte ise tüm alanların köşe bucak, her alanı temizlemelidir.

İş Yeri Temizliğinin Faydaları Nelerdir?

Ofis temizliği bir ihtiyaçtır. Temizlik insanın doğasında kendiliğinden olan bir ihtiyaçtır. Kir, toz, pis içinde olan bir yerde kimse çalışmak istemez ve çalışsa da üretici olamaz. Çalışanların verimini artırır, çalışma isteği arzusu artar. Hijyen sorunlarından kaynaklı hastalıklardan koruyarak, iş yerinin de verimli hizmet sunmasını sağlar. Olası iş kazalarının da önüne geçilmiş ve iş güvenliği sağlanmış olur. Temizlik çalışanların dikkatini dağıtmaması için, mesai saatleri dışında yapılmalı, sağlıklı olan ürünler tercih edilmelidir. Ofis temizliği özensiz, isteksiz çalışılmasının önüne geçer.