Mobilya Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mobilya Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mobilya temizliği önemli ve ekstra özen gerektiren bir konudur. Mobilyalar, evi bir yaşam alanı haline dönüştürür. Yaşamı kolaylaştırarak konfor sağlar. Her tarza, her zevke, stile uyan mobilyalar bulunur. Ahşap, kumaş, kaplama her türden mobilyaya kolayca ulaşmak günümüzde artık mümkündür. Son zamanlarda ise küçük detaylı, doğallığı yansıtan ürünler tercih edilmektedir. Mobilyalar aynı zamanda, en dayanıklı ev ürünlerindendir. Daha dayanıklı ve uzun ömürlü olması ise bakım ve temizliğiyle doğrudan alâkalıdır. Düzenli bakım ve doğru temizlik yapılan mobilyalar, uzun ömürlü olacaktır.

Ahşap Mobilyalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mobilya temizliği ahşap ürünlerde dikkat ister. Ahşap mobilyalar, kaplama ve lake olmak üzere ikiye ayrılır.  Lake mobilyalar; temizlikte kaplamaya göre biraz daha dikkat ve özen ister. Çok hassastırlar. Çizilmeye yatkın oldukları için kullanılacak bez mutlaka pürüzsüz, yumuşak ve pamuklu olmalıdır. Kimyasal malzeme kullanılmadan temizliği yapılmalıdır. Lakede kullanılan boya kalitesiz, ikinci sınıf bir malzemeyse, boya atacak, solacak, kötü bir görüntüye sebep olacaktır. Çok kirlenme yoksa saf su kullanılmalıdır. Lake, ahşabı korusa bile, yine de sulu ve nemli bırakılmamalıdır. Ahşabın olduğu gibi kullanıldığı mobilyaların suya dayanıklılığı verniğe bağlıdır. Temizlikte yumuşak bez kullanılmalıdır. Saf su veya ahşap temizleyici kullanılabilir.

Mobilya Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Suntalam ve MDF Kaplama Mobilyalarda Nelere Dikkat Edilir?

 Bu malzemeler kullanılarak üretilen mobilyaların temizliğinde en önemli şey, mobilyayı ıslak, sulu nemli bırakmamaktır. Çünkü bu mobilyaların kenarları PVC yapıştırmalıdır. Temizlik esnasında ve sonrasında mobilyada kalan sular yapıştırma olan kenarlardan içeri sızıntı yapar ve mobilyada kabarmalar, şişmeler görülür ve zamanla çürümesine sebep olur. High gloss lam malzeme kullanılarak kaplanan mobilyalar deterjansız saf suyla temizlenebilir. Kullanılacak bez pürüzsüz olmalıdır. Normal lam malzemeyle kaplı mobilyalarda bez tercihi fark etmez, saf suyla veya hafif deterjanlarla silinir. 

Kumaş Mobilyalarda Dikkat Gerektiren Noktalar Nelerdir?

Mobilya temizliği kumaş mobilyalarda önemlidir, titizlik ister. Elektrikli süpürgeyle sık sık süpürüp derindeki tozları almak temel kuraldır. Toz alınmadan silme işlemine geçilmemelidir. Çok kirlenmesini beklemeden temizlikleri yapılmalı, nemli bir bez yardımıyla silinmelidir. Bir şey döküldüğünde bekletmeden silip lekeyi çıkarmak gerekir. Ağır deterjanları değil, sabunu tercih etmek gerekir. Sevimli dostlarımızın tüylerini ise, sadece nemli bir bez yardımıyla almak yeterlidir.