Okul Temizliği İçin Hangi Temizlik Ürünleri Kullanılmalı?

Okul Temizliği İçin Hangi Temizlik Ürünleri Kullanılmalı?

Okul temizliği, henüz çok küçük yaşta olan çocuklarımızın sağlığı söz konusu olduğu için çok önemlidir. Okul temizliği, diğer temizliklere benzemez. Gün içerisinde çok defa yeniden kirlenir. Deyim yerindeyse okul temizliği asla bitmeyen bir temizliktir.

Okul Temizliğinin Sağlık Açısından Önemi

Alanya temizlik henüz çok küçük yaşta okul yollarına düşen miniklerin bağışıklık sistemlerinin bizim ki kadar gelişmiş olmadığını bilir. Küçük bir patojen bile onları hasta etmeye yetebilir. Birçok çocuğun bulunduğu birçok mikrobun bulunduğu bir ortamda çocuklar tüm gün boyunca sürekli bir yerlere temas ederler. En çok temas sağlanan bölgelerin gün içinde birkaç defa temizlenmesi gerekmektedir. Okul temizliği çocukların hastalık ihtimallerini ve okul başarılarını da etkiler. Sık hastalanan bir çocuk okuldan uzak kalacak ve akademik olarak sorun yaşayacaktır. Hele ki bu hastalığı yetersiz temizlik sağlanan okulundan tekrar tekrar alıyorsa her okula gittiğinde hasta olma ihtimali de artacaktır.

 

Okul Temizliği ve Okul Başarısı

Okuldaki temizlik yalnızca hastalıklardan koruyarak okul başarısına katkı sağlamaz. Aynı zamanda çocukların dikkat sürelerini arttırır ve motivasyonlarını yükseltir. Çocukların odaklanma süreleri yetişkinlere göre çok daha kısadır. Ortam düzensiz ve kirli olduğunda dikkatleri kolayca bu noktalara kayabilir ve kendi hayal alemlerine dalabilirler. Yapılan araştırmalar temiz ve düzenli bir ortamın hem çalışma hem de iş performansını arttırdığını göstermiştir. Doğru yapılan bir okul temizliği ile çocukların hem sağlık açısından korunması hem de çalışma performanslarının arttırılması mümkün olabilmektedir.

Okul Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Alanya temizlik firmaları bir okulun temizliğinin oldukça detaylı planlanması gerektiğinin farkındadır. Hiçbir nokta yüzeysel bir temizlikten geçirilmekle yetinilmemelidir. Çocukların en çok temas ettikleri merdiven korkulukları, oyun alanları, oyuncaklar, lavabolar ve musluklar, kapı ve pencere kolları, yemekhaneler, kütüphane rafları, kitaplar, kantin alanlarındaki masalar, sınıf sıraları ve sandalyeleri, pencere önleri ve camlar teker teker dezenfekte edilmelidir. Ancak bu işlemi yaparken ağır kimyasal kullanımından kaçınılmalıdır. Profesyonel bir ekip bu tarz dezenfektanların henüz çok küçük olan çocuklar için uygun olmadığını bilir.

Çocukların ortak kullanım alanları sık sık kirlenecektir. Gün içinde birkaç kez çöplerin toplandığından emin olunmalıdır. Ufaklıklar temizlenen alanları tekrar tekrar kirletebilir. Temizlik ekibinin bu açıdan anlayışlı, hoşgörülü ve şefkatli olması gerekir. Çocuklarla ilgilenmek anlayış ve sabır da gerektirmektedir.

Okul Temizliği Nasıl Yapılmalı ve Nasıl Ürünler Kullanılmalıdır?

Alanya temizlik şirketleri okul temizliği yapılırken henüz tüm çocuklar gelmeden yani okul açılmadan önce genel büyük bir temizlik yapılması gerektiğini bilir. Tatil boyunca kapalı olan okul havalandırılmalı, tozlarından arındırılmalıdır. Yerler yüzey temizleyicilerle temizlenmeli, yer yıkama arabalarıyla yıkanmalıdır. Tüm önemli doktalar dezenfekte edilmelidir. Bu dezenfektasyon işlemi sırasında ağır kimyasal ve alerjen içermeyecek ürünler seçilmelidir. Çocukların solunum yollarında tahribata sebep olmayacak, ciltlerinde tahriş yaratmayacak ürünler kullanıldığından emin olunmalıdır. Çocuklar bağışıklık olarak narin yapıda oldukları için her türlü tehlikeye açıktırlar. Profesyonel bir ekip tüm bunlara dikkat etmelidir.