Otel Temizliği Müşteri Kapasitesini Etkiler Mi?

Otel Temizliği Müşteri Kapasitesini Etkiler Mi?

Bireyler çok çeşitli sebepler dolayısıyla otellere başvururlar. Bir iş görüşmesi, kısa bir tatil, uzun bir seyahat ve bazen bir uzaklaşma iyi geleceği için otellerin kapısını çalan müşterilerin kalacakları otelleri seçerken dikkat ettikleri birçok unsur vardır ancak bunların en önemlisi şüphesiz ki hijyendir. Kim temiz olmadığını düşündüğü bir yerde yatmak, uyumak, duş almak yada dinlenmek ister ki? Müşteriler hijyenik olduğu bilinen hotellere ve konaklama mecralarına daha çok rağbet ederler.

Otellerde Müşteri Akışı

Alanya temizlik otellerde sürekli olarak bir sirkülasyon olduğunu bilir. Bu sirkülasyon insan trafiğinden kaynaklanır. Misafirlerin biri giderken ikisi gelir. Hal böyle olunca boşalan odaların temizliğinin sağlanması için çok kısa bir vakit vardır. Konaklayacak kişilerin hem sağlığını hem memnuniyetini sağlamak için bu temizlik işlemlerinin çok hızlı gerçekleşmesi gerekir ve bu ancak işin nasıl yapılacağını bilen profesyonel bir ekibin planlı programlı çalışmasıyla olur.

Otel Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Temizlikte dikkat edilmesi gereken noktaların arasında sağlık açısından en hayati olan noktalar başı çeker. Olası enfeksiyonların ve hastalık yayılmalarının önlenmesi için lavaboların çok iyi şekilde dezenfekte edilmesi gerekir. Kullanan havlular ve yatak çarşafları odadan hemen çıkartılmalı ve temiz olanları takılmalıdır. Odanın havalandırılması çok önemlidir. Aksesuar ve mobilyaların tozlarının alınması gerekir. Toz alınırken aydınlatmalar göz ardı edilmemelidir. Aydınlatmalar tozu en çok çeken nesnelerden biridir ve temizlenmemesi odaya devamlı olarak partikül yayılmasına sebep olacağından sağlık açısından risk oluşturan ve gözden kaçabilecek noktalardan biridir. Dikkatli bir ekip en ince noktayı bile gözden kaçırmadan temizliği tamamlayacaktır. Kullanılan havlu ve çarşafların yeterli sıcaklıkla mikroplardan arınacak şekilde yıkanması ve ideal sıcaklıkta kurutulması gerekir. Kullanılacak esansların sağlık üzerinde zararlı etkisi olmamasına dikkat edilmelidir.

Otel Temizliği Nasıl Yapılır?

Alanya temizlik firmaları otel temizliğinde zaman kaybına yer vermez. Her aşamanın ne zaman ne sırayla ne süreyle yapılacağı ancak önceden planlanarak, tasarlanarak bu hıza yetişilebilir. Kat ve oda temizlikleri, lobi temizliği, salonların temizliği ayrı ayrı planlanmalıdır. Bunların herhangi birinde kullanılan temizlik malzemesinin bir diğerinde kullanılmaması herhangi birinde oluşan enfeksiyon riskinin diğerine taşınmasını engelleyecektir. Bu kadar insanın gelip gittiği bir ortamda enfeksiyonların ve hastalıkların yayılmasına engel olmak için yapılacak tek şey bu prosedürün takip edilmesidir. Uzman bir ekip bu konuda ki hassasiyetin farkındadır ve işini buna göre titizlikle yapacaktır.

Otel Temizliği Sıklığı

Alanya temizlik şirketleri otel temizliği planını düzenlerken rotasyonları günlük, aylık, sezonluk olacak şekilde düzenler. Günlük temizlik; çarşaf değişimi, lavabo temizliği, zeminin temizliği, kirlilerin çıkarılması, odanın tozunun alınması, çöplerin çıkarılması işlemlerini içerir. Katlar, lobi ve ofisler de günlük olarak temizlenir ve dezenfekte edilir. Dezenfektasyonda sağlığa zararlı olmayacak ürünler seçilmelidir. Aynı şekilde yıkanan çamaşırlarda kullanılan deterjanların da sağlığa zararlı olmaması gerekir. Profesyonel bir temizlik ekibi tüm bu detaylara dikkat edecektir.