Tüm Detayları İle Otel Temizliği Nasıl Yapılır?

Tüm Detayları İle Otel Temizliği Nasıl Yapılır?

Otel temizliği genel olarak dikkat edilmesi gereken bir konu olmakla birlikte, insanların otel seçimini de oldukça fazla etkilemektedir. Temizlik yüzey üzerindeki yabancı maddelerin ve kirin uzaklaştırılması demektir. Yüzey değerlerinin korunması, temizlenmesi ve kullanım ömrünün uzatılması amacıyla yapılmaktadır. İş yeri sahibinin dikkat etmesi gereken en önemli şey olarak bilinir ve otel tercihlerinde temizlik, etrafın ferahlığı en dikkat çeken detay olmaktadır. Buna ek olarak kullanılan yöntemlerde otel temizliği açısından önem kazandırmaktadır.

Tüm Detayları İle Otel Temizliği Nasıl Yapılır

Otel Temizliği Detayları Nelerdir?

Otel temizliği günlük, haftalık ve aylık olarak yapılmaktadır. Günlük temizlikte rutin olarak her gün yapılan işler yer almaktadır. Bunlar; kullanılmayan odaların kontrol edilmesi, müşterilerin kullandığı odalardaki eşyaların düzenlenmesi ve kirli olanların toplanması, yatağın yapılması, banyo temizliği, yüzey temizliği ve daha sonrasında odanın tozunun alınması gibi işler yapılır. Haftalık olarak yapılan temizliklerde ise camların silinmesi, dolapların silinmesi, elektrik kablolarının ve telefonların tozunun alınması ve detaylı bir toz alma işlemi yapılmaktadır. Daha sonra aylık olarak yapılan temizlikler vardır. Madeni eşyaların tozunun alınması, zemin yüzeyinin cilalanması, tül perdelerin yıkanması,banyo duş perdelerinin yıkanması olarak bilinir.

Otellerde Sezon Temizliği Nasıl Yapılır?

Otellerde normal temizliğe ek olarak sezon temizliği yapılmaktadır. Bir yıl içinde yaz sezonu başında ve kış sezonu başlangıcında yapılan bu temizlikte, envanter denetimi, duvar boyalarının yenilenmesi, tüm katların ilaçlanması, parça halıların yıkanması, kapı ve perdelerin bakımın yapılması, klima kalorifer gibi ısıtma araçlarının temizliği ve bakımı gibi işler sezonluk temizlik çalışmaları içerisinde yer alır. Cam temizliğinde piyasada hazır bulunan malzemeler kullanılmakla birlikte, malzemenin kalitesine göre de seçilmesi önemlidir.

Tüm Detayları İle Otel Temizliği Nasıl Yapılır

Otel Temizliğinin Başka Önemli Kısımları Nelerdir?

 Otel temizliği yaparken, temizliğin kalitesinin bozulmadan temizlik süresinin kısaltılması da büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle zamanın iyi kullanılması ve her işin hak ettiği zamanda yapılması  gerekmektedir. Her ne kadar otel sahibinin kontrolü altında olsa da bu iş bir ekip işidir ve birlik içinde yapılması gerekmektedir. Emek ve kalitenin yoğun olduğu bu sektörde işletmelere önemli sorumluluklar düşmektedir.